Cuma , 19 Nisan 2019
Anasayfa » Dünya » Dışişleri Bakanı New York’ta
Dışişleri Bakanı New York’ta

Dışişleri Bakanı New York’ta

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Güvenlik Konseyi 2015-2016 Dönemi Geçici Üyelik kampanyamız çerçevesinde 10 Ekim 2014 tarihinde New York’a gitmiştir. New York ziyareti vesilesiyle Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 11 Ekim Cumartesi günü Kuzey Amerikada muvazzaf Başkonsoloslarımızla bir toplantı gerçekleştirmiş ve aynı gün ABD’deki Türk derneklerinin temsilcileriyle biraraya gelmiştir.

Başkonsoloslar toplantısında, Vaşington ve Ottava Büyükelçilerimizin yanısıra, Houston, Los Angeles, New York, Şikago, Miami, Boston ve Toronto Başkonsolosları hazır bulunmuştur. Sözkonusu toplantıda, Başkonsolosluklarımızın hizmet kalitesinin arttırılması yönünde atılabilecek adımlar, kültür ve tanıtma faaliyetleri, ticari ilişkilerin geliştirilmesi, eyalet ve yerel yönetimlerle ilişkiler ve yurtdışındaki vatandaşlarımızın oy kullanımının kolaylaştırılması gibi konular ele alınmıştır.

Bakan Çavuşoğlu ABD’deki Türk dernek yöneticileri ile gerçekleştirdiği toplantıda ise özetle, katılımcılarla ABD’deki Türk toplumunun her geçen gün daha kuvvetli hale geldiği gözlemini paylaşmış, ABD’deki Türk derneklerinin ülkemizin ABD ile ikili ilişkilerimizin derinleşmesinde ve ABD yönetimi, kongresi ile Amerikan kamuoyu nezdinde önemli roller oynadığını ifade etmiştir.

Bakan Çavuşoğlu 13 Ekim Pazartesi günü Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Daimi Temsilcilerini Birleşmiş Milletler Nezdindeki Daimi Temsilciliğimizde bir çalışma kahvaltısında kabul etmiştir. Çalışma kahvaltısında ülkemizin merkezinde bulunduğu bölgedeki gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulunulmuştur.

Sayın Bakan Çavuşoğlu bilahare 2015-2016 dönemi için adaylık kampanyası yürütmekte olan Yeni Zelanda ve İspanya Dışişleri Bakanları ile ayrı birer görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız muhataplarına 16 Ekim, Perşembe günü yapılacak BMGK Geçici Üyelik seçimlerinde başarılar dilemiştir.

Sayın Bakan Çavuşoğlu ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin Daimi Temsilcileriyle de öğle yemeğinde biraraya gelmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*