Çarşamba , 20 Mart 2019
Anasayfa » Dünya » Singapur ile anlaşma imzalandı
Singapur ile anlaşma imzalandı

Singapur ile anlaşma imzalandı

Başbakan Davutoğlu ve Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, “Türkiye Cumhuriyeti ile Singapur Cumhuriyeti Arasında Stratejik Ortaklık Kurulmasına İlişkin Ortak Bildiri”yi imzaladılar. Başbakan Ahmet Davutoğlu,

Singapur’la bugün imzaladığımız stratejik ortaklık anlaşmasını konjonktürel bir karar değil bilinçli bir şekilde yaptığı bir tercih olarak değerlendirilmesini rica ediyorum

dedi.

Başbakan Davutoğlu ve Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Kadim dost bir ülkenin Başbakanını Türkiye’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Davutoğlu,

Kadim dedim çünkü Türkiye Singapur ilişkileri belki de Asya’daki en eski ilişkilerdendir. İlk konsolosluğumuzu Singapur’da 1864’te, bundan 150 sene önce açmıştık, ilk temsilciliğimizi kurmuştuk. Bundan takriben 110 sene önce de 1901 yılında ilk daimi oturum, mukim konsolosluk Ataullah Efendi tarafından açılmıştı

dedi.

Singapur’la Türkiye arasında yakın dostluk ilişkilerinin hep devam ettiğini ve Singapur’un bağımsızlığı sonrasında da hemen diplomatik temas kurulduğunu söyleyen Davutoğlu, Singapur’un da önümüzdeki yıl 50. kuruluş yıl dönümünü kutlayacağını anımsattı.

Malezya’da bulunduğu dönemde de Singapur’u çok ziyaret etme imkanı bulduğunu dile getiren Davutoğlu,

Hep Singapur ile Türkiye arasında ilişkilerin ileride nasıl parlak bir gelecek olduğunu o zamanlar da düşünür, planlardık. Bugün ilişkilerimizin geldiği düzeyden büyük memnuniyet duyuyoruz. Çünkü Singapur, gerçek anlamda bir başarı hikayesidir ve siyasi istikrarla ekonomik kalkınmayı gerçekleştiren müreffeh, güçlü bir altyapıya sahiptir.

diye konuştu.

İki ülke ilişkilerinin son yıllarda ciddi bir ilerleme kaydettiğini ve karşılıklı ziyaretlerle daha ileri aşamalara götürmeye kararlı olduklarını dile getiren Davutoğlu,

Hepinizin gördüğü gibi biraz önce stratejik ortaklık anlaşması imzaladık. Değerli dostum Lee Hsien Loong, 24 yıl sonra Singapur’un efsanevi lideri ve babası Lee Kuan Yew’den 24 yıl sonra ülkemizi ziyaret eden ilk başbakan. Bu bir aile geleneği ama tabii bundan sonra bir sonraki jenerasyonu, nesli beklemeden daha sık ziyaretler gerçekleştireceğiz

dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yıl Başbakan olarak Singapur’a ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Davutoğlu,

İnşallah aramızdaki prensip kararı gereği bundan sonra çok daha sık Başbakanlar arası ziyaretlerde bulunacağız. Benim için de tabii o bölgeye gitmek, Singapur’a ziyarette bulunmak her zaman çok tatlı hatıralarla anmak anlamına geliyor.

ifadesini kullandı.

Davutoğlu, bakanlar arasında son 2-3 yıl içerisinde çok yoğun temaslar olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

Birçok bakanımız Singapur’u ziyaret etti, Singapur’dan da çok sayıda bakanı misafir etmekten çok büyük onur duyduk. Ayrıca bir güzel kararı burada duyurmaktan da memnuniyet duyuyorum. Singapur, Türkiye’de mukim büyükelçilik açma kararını almıştı ve açmıştı. Şimdi mukim büyükelçi de inşallah en geç önümüzdeki yılın başında gelmiş olacak, önümüzdeki yılın içinde. Bunu değerli dostum Lee Hsien Loong, biraz önce baş başa görüşmede ifade etti. Biz ‘Hoşgeldin’ diyoruz, yeni mukim büyükelçiyi de kendi evi gibi ağırlayacağından emin olunmasını rica ediyoruz.

Singapur’la ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine çıkarılmasının çok sağlam bir altyapısı bulunduğunu söyleyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Hem bu yakın şahsi ve ülkelerarası dostluk ilişkisi hem de coğrafyalarımızın birbirini tamamlar nitelikte, birbirimize irtibatı anlamında da büyük imkanlar sunması. Bu çerçevede yine önemli bir adım olarak serbest ticaret anlaşması görüşmeleri bu sene başlamıştı, şimdi bu serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin en kısa zamanda tamamlanmasına büyük önem veriyoruz ve ciddi mesafeler de alınmış durumda. Dün İş Konseyi, İstanbul’da toplandı, Türk ve Singapurlu iş adamlarının daha yakın temasa geçmesi konusunda altyapı güçlendirilmiş oldu. Biz iktidara geldiğimiz 2002 yılında 200 milyon dolar civarındaki dış ticaretimiz şimdi 1 milyar 100 milyon dolar civarına geçen sene çıktı. Tabii bu her şeye rağmen bizim için çok mütevazı rakamlar olarak görüyoruz. Eminiz ki serbest ticaret anlaşmasından sonra bu rakamda çok ciddi ilerlemeler, gelişmeler olacak.

Singapurlu yatırımcıları ülkemize bekliyoruz

ifadesini kullanan Davutoğlu,

Singapur’un kapasitesini bilen birisi olarak şunu ifade etmek isterim daha çok Singapurlu yatırımcıyı, işadamını Türkiye’de görmek, ilişkilerimizi daha da geliştirmek kararlılığındayız

dedi.

Hava ulaşımı ve deniz ulaşımı konusunda önemli mutabakatlara vardıklarını ve bunun ilişkilerin daha ileri noktalara gitmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, ayrıca savunma sanayinin de büyük bir işbirliği potansiyeli barındırdığını ve bu alanda da ilgili kurumların işbirliğini artıracaklarını söyledi.

Kültürel ilişkileri geliştirerek devam ettirme konusunda da karar aldıklarını anlatan Davutoğlu,

Biraz önce gerek bilimsel kurumlarımız arasında varılan mutabakat gerekse akademisyen ve öğrenci değişimleri konusunda da yeni neslin bu iki kadim dost ülkeyi daha da yakın tanıması için karşılıklı olarak önemli bir çaba içerisine gireceğiz. Akademisyenlerin ve öğrencilerin karşılıklı olarak ziyaretlerine önem veriyoruz

dedi.

İki ülkenin bayraklarına bakıldığında dostluk işaretlerinin hemen görüldüğünü belirten Davutoğlu,

Kırmızı ve beyaz hilal ve yıldız ortak özelliklerimiz. Bu kültürel ortak altyapı üzerinde çok önemli çalışmaları birlikte yapacağımız konusunda mutabakatımızı güçlendirdik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarımız arasında biraz önce yapılan anlaşma da bu çerçevede yapılan anlaşmalardır.

diye konuştu.

Singapur’un ikili ilişkiler bağlamında çok büyük bir potansiyel barındıran ve coğrafi olarak uzak olsa da komşu kadar kendilerine yakın hissettikleri bir ülke olduğunu dile getiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

O anlamda ben huzurunuzda değerli dostuma Singapur’un uluslararası örgütlerde Türkiye’ye verdiği destek dolayısıyla teşekkürümü ifade ediyorum. Önümüzdeki perşembe günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi adaylığımız var ve o karara bağlanacak, seçim yapılacak. Singapur, ilk destek veren ülkeler arasında, karşılıksız destek veren ülkeler arasında başta geliyor, karşılıksız destek konusunda da dostluğumuzun bir nişanesi olarak görüyoruz. Biz de gelecek sene G20 zirvesine özel misafir statüsüyle davet ettik. Singapur’un eminim G20 çerçevesinde de yapabileceği çok ciddi katkılar var ve tekrar değerli dostumuzu aramızda görmekten de büyük mutluluk duyacağız. Yine Asian’da Singapur’un özellikle Asian’da bize verdiği desteği unutmuyoruz. Asian Diyalog Ortaklığı konusunda Singapur’un vermiş olduğu desteğin devamı bizim, Asian, bölgemize açılım konusunda da büyük imkan sağlayacaktır.

Gelecek yıl Laos’ta da büyükelçilik açıldığında Türkiye’nin bütün Asian ülkelerine büyükelçilik açmış olacağını söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

Gerek Asian bölgesine, gerekse Güneydoğu Asya ve Asya’ya en önemli giriş kapılarından birisi olarak Singapur’u görüyoruz ve Singapur’la bugün imzaladığımız stratejik ortaklık anlaşmasını konjonktürel bir karar değil bilinçli bir şekilde yaptığı bir tercih olarak değerlendirilmesini rica ediyorum. Zaten bu konuda da Singapur’un aynı yaklaşımla Türkiye’ye bakmış olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bundan sonra da önümüzdeki dönemde uluslararası alanda işbirliğimizi sürdüreceğiz. Çünkü Singapur’un da Türkiye’nin de en önemli özelliği siyasi istikrarla ekonomik kalkınmayı aynı anda başarmış olmasıdır. Bu Singapur’un geçmişteki başarılarının arkasındaki bu sır Türkiye’de de son 12-13 yıl içerisinde tekrar eden bir tecrübe olarak kendini gösteriyor. Singapur ve Türkiye bölgelerinde siyasi istikrarı, barışı destekleyen ve bu yönde adımlar atan ikili ilişkilerini de bu çerçevede değerlendiren iki dost ülke olarak geleceğe emin adımlarla yürümeye devam edecektir.

Davutoğlu, konuşmasının sonunda konuk Başbakan’a, babası Lee Kuan Yew’a selam ve hürmetlerini iletmesini istedi. Basın toplantısı öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Singapur Cumhuriyeti Tarımsal Gıda ve Veterinerlik Otoritesi arasında İyi Niyet Beyanı imzalandı. Davutoğlu ve Lee ise “Türkiye Cumhuriyeti ile Singapur Cumhuriyeti Arasında Stratejik Ortaklık Kurulmasına İlişkin Ortak Bildiri”yi imzaladılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*