Çarşamba , 20 Mart 2019
Anasayfa » Eğitim ve Öğretim » Kalıcı İşyerleri Öğrenci Yurduna dönüştürülüyor
Kalıcı İşyerleri Öğrenci Yurduna dönüştürülüyor

Kalıcı İşyerleri Öğrenci Yurduna dönüştürülüyor

Kalıcı İşyerleri sorununun çözümünde son noktaya gelindi.

1999 Depremleri sonrası inşa edilen ve halen metruk durumdaki Kalıcı İşyerlerinin İlimizdeki üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma ihtiyacını karşılamak üzere YURTKUR’a kiralanması için bugün Ankara’da Sayın Valimiz Ali FİDAN ile YURTKUR Genel Müdürü Sayın Sinan AKSU arasında protokol imzalandı.

Yıllardır boş ve atıl durumda kalan ve vatandaşlar ile çevre esnafın yoğun şikâyetlerine neden olan bu sorunun giderilmesi için Valiliğimiz tarafından yürütülen çalışmalar ve yapılan görüşmeler sonucu İdaremize ait 608 Adet işyerinin yurt yapılarak kiralanması için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURTKUR) ile mutabakat sağlanmıştır.
YURTKUR ile imzalanan protokol gereği söz konusu işyerlerinin öğrenci yurduna dönüştürülmesi için gereken tamirat ve tadilatlar İl Özel İdaresi tarafından yapılacak olup, yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi Ağustos 2016’da Kuruma teslim edilecektir. Böylece bu işyerleri 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde hizmet vermeye başlamış olacaktır. 15 yıllığına kiralanan bu işyerleri için 245.000 TL aylık olmak üzere 2.940.000 TL yıllık kira bedeli İl Özel İdaremize ödenecektir. Ayrıca bu miktarlar her yıl enflasyon oranında arttırılacaktır.

Yurda dönüştürülecek olan Kalıcı işyerlerinden Fevziçakmak Mahallesinde 1 adet Blokta 356 öğrenci, Kalıcı Konutlar Güzelbahçe Mahallesinde ise 6 adet Blokta 1390 öğrenci olmak üzere toplamda 1746 öğrencinin barınma ve yurt sorunu çözümlenmiş olacaktır.

Bu kiralama işlemlerinin tamamlanmasıyla burada bulunan işyerlerinin ekonomik değerlerinin artması yanında İlimizin ekonomisinde de önemli ölçüde canlanma olacaktır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*