Cuma , 19 Nisan 2019
Anasayfa » Genel » 112 Acil Çağrı Numarasının Bilinirliğini Artırmak İçin Muhtarlarla Toplantı Gerçekleştirdi
112 Acil Çağrı Numarasının Bilinirliğini Artırmak İçin Muhtarlarla Toplantı Gerçekleştirdi

112 Acil Çağrı Numarasının Bilinirliğini Artırmak İçin Muhtarlarla Toplantı Gerçekleştirdi

Vali Zülkif Dağlı, tek acil çağrı numarası 112’nin bilinirliğini artırmak ve gereksiz çağrı oranını düşürmek amacıyla Düzce Merkeze bağlı köyler ile Düzce, Beyköy ve Boğaziçi belediyelerine bağlı mahalle muhtarlarına yönelik bir toplantı gerçekleştirdi. 112 Acil Çağrı Merkezi’nde Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Valimiz Sayın Zülkif Dağlı, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Gönül Günaydın, Türkiye Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi Başkanı Yaşar Çengel ile Tüm Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi Başkanı Mensur Bilgin ve merkez ilçeye bağlı köy ile Düzce, Beyköy ve Boğaziçi belediyelerine bağlı muhtarlar katıldı.

Valimiz Sayın Zülkif Dağlı 112 Çağrı Numarasının gereksiz yere meşgul edilmemesinin gerekliliğine ve saniyelerle yarışılan bazı acil durumlarda ulaşılabilirliğin önemine vurgu yaptığı konuşmasında; “Benim 5. kez yaptığım bir toplantı. Bu konuda duyarlılığı arttırmaya çalışıyoruz. Hiç ilgili olmadığı halde vatandaşlar burayı arayarak hiç ilgisiz konularla burayı meşgul ediyor. Baktığımız zaman burası kurulduğundan itibaren 723 bin çağrı yapılmış. Bunların yüzde 66 yani 407 bin çağrı yalan yere yapılan çağrılardır. Devletimiz vatandaşımız için böyle bir imkanı kurmuş, çünkü burada vatandaşımız saniyelerle yarışıyor. Maalesef ki yüzde 66 oranında vatandaşımız böyle bir duyarsızlığı göstererek yalan yere meşgul ediyor. Bu gerçekten vahim bir durum. Biz 8 ay önce geldiğimizde olaya vakıf olduk ve çalışma başlattık. Asılsız çağrı oranında yüzde 67 den yüzde 66 ya inmişiz. Bu kadar durumumuz vahim. Biz burada şunu yapıyoruz. Bir Valilik kararı çıkardık. Bu genel emre göre burayı yalan yere meşgul edenlere ceza yazmak üzere bir sistem kurduk. Telefon numarasının kime ait olduğunu tespit ettirip ondan sonra ceza yazılıyor ve sonuçta 250 TL Devlet para alıyor. 2. defa yaptığı zaman 500 TL ile 2 katına çıkıyor. Ama bu her yıl azda olsa yenileniyor. Yani demek istediğim ama Allaha şükür ki 10, 12 tane ceza yazdığımız kişiler aynı kişiler 2. defa meşgul etmemiş şuana kadar demek ki birazda olsa caydırıcılığı var. Sizinle toplantının amacı da bu zaten. Bir 112 nedir? Ne yapıyor? Biz bu işin neresindeyiz? Biz halkı nasıl bilgilendiririz? Ve bu yanlış yönlendirmeleri yanlış çağrıların önüne nasıl geçebiliriz? Hep birlikte buradaki amacımız bu. Bu çok hayati bir konu, hep dediğimiz gibi muhtarlar bizim burada el ele çalışma arkadaşımız yine burada da aynı şekilde başka türlü zaten çalışmamız mümkün değil. Sizler halka ulaşacaksınız ve bunları bu şekilde halledeceğiz yüzde birlik düşme mutlaka artıdır yani yüzde sıfır bir bile olsa bir artıdır. Kaldı ki yüzde 1. Bir yavaş yavaş inmeye devam edecek ama bunu hep birlikte yapacağız. Ben hep şunu söylüyorum bunu bu şekil de yanlış kararlar da bulunan vatandaşlarımız şöyle diyorlar; Bir gün Allah korusun mecbur kalıp 112 bastığınızda karşınızdaki başka bir bilinçsiz, duyarsız vatandaştan dolayı karşınızdaki memuru buradaki cevap veren kişiyi meşgul bulmayın. Bu konuda da siz muhtarlarımıza büyük iş düşüyor.” İfadelerinde bulundu. ” İfadelerinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından programa katkıları anısına muhtarlar derneği başkanlarına plaket ve tanıtım materyalleri verildi. Program 112 Acil Çağrı Merkezi’nin çağrı alanın gezilerek bilgi vermesiyle son buldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*