Çarşamba , 26 Eylül 2018
Anasayfa » Genel » AFAD İl Müdürlüğü, (TAMP) masabaşı tatbikatı yapıldı
AFAD İl Müdürlüğü, (TAMP) masabaşı tatbikatı yapıldı

AFAD İl Müdürlüğü, (TAMP) masabaşı tatbikatı yapıldı

İlimizde afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlamasının temel prensiplerini belirlemek amacıyla, 03.01.2014 tarih ve 28871 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) esas alınarak Düzce Afet Müdahale Planı (DAMP) hazırlanmıştır.

Düzce Afet Müdahale Planının (DAMP) uygulanabilirliğini artırmak, ana ve destek çözüm ortağı kurumlarda farkındalık oluşturmak ve yerel düzey hizmet grubu operasyon planlarındaki olası çakışma ve eksiklikleri tespit edebilmek amacıyla 16.06.2015 saat 14.00’da Düzce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü hizmet binasında Düzce Afet Müdahale Planının (DAMP) masabaşı tatbikatı icra edilmiştir.

Masabaşı tatbikatına hazırlık amacıyla 11.06.2015 tarihinde tüm Hizmet Grubu Yöneticilerinin katılımıyla Müdürlüğümüz eğitim salonunda İl Müdürümüz Ali KARTAL başkanlığında bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Toplantıda yerel düzey 26 Hizmet Gurubu yöneticilerinden hazırlanan masabaşı tatbikat senaryosunu esas alarak alt senaryolarını oluşturmaları talep edilmiştir.

Vali Yardımcımız sayın Kazım KARABULUT başkanlığında gerçekleştirilen tatbikata İl Afet Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri ile 26 hizmet grubu yöneticisi katılmıştır.

Vali Yardımcımız Kazım KARABULUT’un yaptığı açılış konuşmasından sonra tatbikatın icrasına başlanmıştır.

Masabaşı tatbikatında hazırlanan senaryo gereği ilimizde 16.06.2015 saat 14.00’da meydana gelen 6,5 büyüklüğünde bir deprem olduğu farz edilmiştir.
Deprem haberini alan İl Afet Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerinin İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezine, Hizmet Grubu Yöneticilerinin ise toplanma alanlarına intikali ile tatbikat başlamıştır.

Her hizmet gurubunun kendi planlarına uygun olarak senaryo gereği olan depremin ilimizde yol açtığı hasara müdahale yöntemleri yine bizzat Hizmet Grubu Yöneticileri tarafından anlatılmış, İl Afet Acil Durum Koordinasyon Kurulunca da depremin 0. dakikasından itibaren 7 saate kadar olan süre içerisinde hizmet gruplarına gerekli müdahalelin yapılmasına dair talimatlar verilmiştir.

Tatbikatta İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi ve hizmet gruplarının ayrıca hizmet gruplarının kendi arasında koordinasyonu nasıl sağlanacağının yanı sıra Tatbikata katılan Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri ve Hizmet Grubu yöneticileri, oluşturulan senaryo çerçevesinde; afet öncesi, sırası ve sonrasında afet yönetiminde doğru harekât tarzlarını uygulayarak farkındalık sağlanmıştır.

Yapılan genel değerlendirmenin ardından masabaşı tatbikatı sona ermiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*