Cumartesi , 16 Şubat 2019
Anasayfa » Genel » Konuralp Gazi Anma Programı Yapıldı
Konuralp Gazi Anma Programı Yapıldı

Konuralp Gazi Anma Programı Yapıldı

Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarında 1. Osmanlı Padişahı Osman Bey’in Akçakoca Bey, Samsa Çavuş, Aykut Alp, ve Gazi Abdurrahman gibi en çok güvendiği komutanları arasında Konuralp Bey, Düzce Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği etkinlikle anıldı. Konuralp Meydanı’nda yapılan anma etkinliklerine Düzce Valisi Ali İhsan Su, Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Jandarma Albay Ramazan Akça, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, davetliler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Düzce Valisi Ali İhsan Su yaptığı konuşmada,

Konuralp Anadolu Selçuklu Devletinin uç beyliği olan Osmanlı Beyliğinin sınır komşusu olan Bizanslılarla yapılan Savaşlarda büyük başarılara imza atarak Osmanlı Devletine giden yolda büyük pay sahibi olmuş yiğit bir komutandı. Konuralp Osman Bey ve onun ölümünden sonra tahta geçen 2. Osmanlı padişahı Orhan Bey’den aldığı talimatlarla Pamukova, Geyve, Mudurnu, Adapazarı ve sonraları kendi adı ile anılacak olan Düzce yakınlarındaki Konrapa’yı Osmanlı topraklarına kattı. Gazi Abdurrahman ile birlikte Aydosu fethetti. Savaş taktiklerini çok iyi bilen ve uygulayan Konuralp Geyve, Alp Suyu, Karacebüş hisarlarını fethettikten sonra, Akçakoca ve Abdurrahman Gazi ile birlikte Bizans devrinde Regio Tarsia adı verilen Akova’ya akınlara başladı.

dedi. Konuşmanın ardından Düzce’de görev yapan din görevlileri tarafından Mevlid-i şerif okundu. Kılınan öğlen namazını takiben Konuralp Bey’in türbesinde protokol üyeleri tarafından dualar okundu. Düzce Belediyesi Mehter Takımı’nın mini konserinin ardından anma törenlerine katılanlara, Konuralp pirincinden yapılmış 30 kazan pilav ve aşure dağıtıldı.

İkramların ardından Düzce Belediyesi Konuralp Sosyal Tesisleri’nde “Tarih Boyunca Konuralp” isimli bir panel düzenlendi.

Uludağ Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Yrd. Doç Dr. Nurperi Ayengin ve Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Ertuğrul’un konuşmacısı olduğu “Tarih Boyunca Konuralp” isimli panelde Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu Konur Alp Gazi’nin Tarihi Şahsiyeti hakkında bilgi verdi ve Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’e tarihe verdiği önemden ötürü teşekkür etti.Yrd. Doç Dr. Nurperi Ayengin de Antik Dönemde Konuralp’i ele aldı ve slaytlar eşliğinde Konuralp Kazı Çalışmalarında kaydettikleri yolu vatandaşlarla paylaştı.

Yrd. Doç. Dr. Ali Ertuğrul ise Osmanlı Beyliği’nin kurumsallaşması sürecindeki Orhan Gazi (Cuma) Camileri hakkında bilgi verdi.

Panelin sonunda ise Düzce Valisi Ali İhsan Su, Garnizon Komutanı Ramazan Akça ve Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş tarafından öğretim üyelerine plaketleri takdim edildi. Etkinliğin sonunda ise Vali Ali İhsan Su ve Düzce protokolü MARKA, c99 shell kullanıcıları ve Düzce Üniversitesi, Düzce İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Konuralp Müzesi Düzce Tanıtma Derneği ve Hakikat Yayınevi tarafından açılan stantları gezdi. Patchwork standındaki el emeği göz nuru ürünleri yakından inceledi. Düzce protokolü, kurulan Konuralp standından ise Osmanlı Sofralarının baş tacı olan Meşhur Konuralp Pirincinden satın aldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*