Çarşamba , 20 Mart 2019
Anasayfa » Genel » Vali Fidan’ın “12 Kasım Düzce Depremi” yıldönümü mesajı
Vali Fidan’ın “12 Kasım Düzce Depremi” yıldönümü mesajı

Vali Fidan’ın “12 Kasım Düzce Depremi” yıldönümü mesajı

Bundan 16 yıl önce meydana gelen, yüzlerce   insanımızın ölümüne ve yaralanmasına yol açan 12 Kasım Düzce  Depreminin yıldönümünde, bir kez daha derin bir hüznü ve acıyı yüreklerimizde yaşıyoruz.

Ülkemizin yaşadığı en büyük felâketlerden biri olarak  12 Kasım 1999 depreminde ilimiz genelinde  710 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 2679  vatandaşımız da yaralanmıştır. 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinde ilimiz genelinde 980 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 3836 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu büyük felâkette kaybettiğimiz hemşerilerimizin acısı hâlâ yüreklerimizde taptazedir. Devletimiz ve milletimiz, bütün zor ve acılı günlerde olduğu gibi, bu felaketten sonra da, birlik ve beraberlik halinde hareket etmiş, yaraların sarılması ve yeniden yapılanma çalışmaları için olağanüstü bir gayret göstermiştir.

Yaşadığımız bu depremler bir gerçeği ortaya çıkarmıştır. Ülkemiz ve özellikle bölgemiz deprem riski altındadır ve biz bu gerçeği göz ardı etmeden şehirleşmek, yapılaşmak ve yaşamak zorundayız. Depremler her zaman olacaktır. Önemli olan bu depremlerde kayıplarımızı en aza indirmek için, depremlere hazırlıklı olmalı ve içinde yaşadığımız binalarımızı buna göre yapılandırmalıyız. Devletimiz tarafından desteklenen kentsel dönüşüm uygulaması da bunun için önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Kurumlarımızın ve sivil toplumun gayretleriyle insanlarımızın bilinçlendirilmesi ve ilimizdeki tüm yapı stokunun depreme dayanıklı hale getirilmesi hepimize düşen hayati bir görevdir.

12 Kasım  Depreminin yıldönümünde güzel ilimizin ve tüm ülkemizin bir daha böyle afetlerle karşılaşmamasını temenni ederken, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor ve  yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*