Çarşamba , 20 Mart 2019
Anasayfa » Gıda ve Tarım

Gıda ve Tarım

2016 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuruları Başladı

Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği kapsamında, 2016 üretim yılı için Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları  başladı. Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü  Harun Kabaoğlu yaptığı açıklamada; ” 2016 yılı üretim sezonuna ait Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının başladığını, çiftçilerimizin yeni başvurularını ve kayıt güncellemelerini  30 Haziran 2016 tarihine kadar bağlı bulundukları İl ve İlçe  Müdürlüklerimize  şahsen müracaat ederek yaptırabilirler. Çiftçilerimizin desteklemeler açısından ... Devamını Oku »

Fındık Üreticilerine 70 Milyon TL Karşılıksız Destek Ödenecek

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, ”2014 yılı üretim sezonuna ait tarımsal destek ödemeleri kapsamında, 31 Aralık 2014 tarihinde sona eren fındık alan bazlı gelir desteği müracaatları ile ilgili tüm işlemlerin bitirilerek Tarım Bilgi Sistemine kaydedildiğini, Bakanlığımızın 2014 yılı için fındık üreticilerine dekar başına 170 TL destek ödemesi yapacağını, İl genelinde 411 bin 304 dekar alanda fındık ... Devamını Oku »

Balık Satışlarına Dikkat

Balık Satışlarına Dikkat edilmesi hususunda Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü; uyulması gereken kurallar ile ilgili hatırlatmalarda bulundu. Balıklar ile temas eden ekipmanlar gıdaya uygun, kolay temizlenebilen ve dezenfekte edilebilen malzemeden olmalı ve sürekli temiz tutulmalı, soğutucu dolapların bakımı ve ayarları balık sezonundan önce yapılmalıdır. Taze balıklar ve buzu çözündürülmüş işlenmemiş balıklar buzun erimesine yakın soğukta (0-2°C); dondurulmuş balıklar ... Devamını Oku »

Yem Bitki Tohumları Dağıtıldı

Çayır-Mera ve Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında yem bitkileri yetiştiriciliğini teşvik etmek amacı ile  2014 yılında da İl Özel İdaresi destekli fiğ ve yonca tohumu dağıtımı gerçekleştirildi. Yüzde 50’si Düzce İl Özel İdaresi destekli olmak üzere 143 çiftçimize toplam 18 bin 750 kg fiğ ve 86 çiftçimize 3 bin 225 kg yonca tohumunun dağıtımı yapıldı. Düzce İl Gıda Tarım ... Devamını Oku »

Dünya Gıda Günü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO); dünya çapında yaşanan açlıkla mücadele için 16 Ekim tarihini “Dünya Gıda Günü” olarak ilan etmiş olup, ülkemizde de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl değişik temalar ile konu işlenmektedir. Dünya Gıda Gününün bu yılki teması “AİLE ÇİFTÇİĞİ İLE DÜNYAYI BESLE, YERYÜZÜNÜ ÖNEMSE ” olarak belirlenmiştir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO);  sağlıklı ... Devamını Oku »

Çeltik Hasadı Tamamlandı

Düzce tarımı için özel bir öneme sahip olan çeltik yetiştiriciliğinde Eylül ayının üçüncü haftası başlayan hasat Ekim ayının ikinci haftası itibariyle tamamlandı. Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu yaptığı açıklamada; Hasat boyunca teknik ekiplerimizce biçerdöver kontrolleri yapılarak gerekli tedbirlerin aldı, İl genelinde yaklaşık 2700 dekar alanda üretimi yapıldı, Üreticilerimizin yaklaşık 2 bin ton civarında ürün alacaklar, İlimizde ... Devamını Oku »

Gıda Denetimleri Yapılıyor

Kurban Bayramının yaklaşması nedeni ile; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bayramlık gıdalara yönelik denetimlerini arttırdı. İl ve ilçe Müdürlüklerindeki Gıda Kontrol Görevlisi personel tarafından, başta bayramlık şeker satışı yapan perakende iş yerleri ve semt pazarları olmak üzere, pastane, unlu mamul, tatlı üretim ve satış yerlerinde hafta içi ve hafta sonu piyasa denetimlerini sürdürüyor. Konu ile ilgili bilgi veren Düzce ... Devamını Oku »

Okul Kantinleri Denetleniyor

2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması nedeni ile Düzce İl genelinde bulunan okul kantinleri ile okul çevrelerinde bulunan kantin, yemekhane, market, lokanta vb. satış ve toplu tüketim yerlerinin denetimleri yapılıyor. Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu; geleceğimiz olan öğrencilerin tükettiği gıdaların denetiminin en öncelikli konularının başında geldiğini, Bakanlığımız tarafından yürürlüğe konulan “ Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları ... Devamını Oku »

2014 Yılı Ağustos Ayı

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, 2014 yılı Ağustos ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıkladı. Yapılan faaliyetler özet olarak; Bitkisel Faaliyetler Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının 2. döl çıkışlarına karşı 60 köyde 13- 30/08/2014 tarihleri arasında mücadele yapılmıştır. Mera ıslah Amenajman Projesi uygulamasına başlanılan Merkez İlçesi Yayakbaşı, Çilimli İlçesi Sarımeşe ile Gümüşova İlçesi Elmacık Köylerinde yapılacak çalışmalar için ihale ... Devamını Oku »