Çarşamba , 20 Mart 2019
Anasayfa » Gıda ve Tarım » Dünya Gıda Günü
Dünya Gıda Günü

Dünya Gıda Günü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO); dünya çapında yaşanan açlıkla mücadele için 16 Ekim tarihini “Dünya Gıda Günü” olarak ilan etmiş olup, ülkemizde de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl değişik temalar ile konu işlenmektedir. Dünya Gıda Gününün bu yılki teması “AİLE ÇİFTÇİĞİ İLE DÜNYAYI BESLE, YERYÜZÜNÜ ÖNEMSE ” olarak belirlenmiştir.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO);  sağlıklı ve güvenli gıdayı bir insan hakkı olarak kabul ve ilan etmiş olup, sürekli temini için dünya çapında çalışmalar yürütmektedir. Dengesiz beslenmenin topluma maliyetinin çok yüksek olduğu, dünyada 5 yaş altında 165 milyon çocuk yetersiz beslenme nedeni ile zihinsel ve bedensel yönden yeterli gelişemediğinden insani potansiyellerine hiç bir zaman erişemeyeceğini ayrıca dünyada 2 milyar insan yeterli ve dengeli beslenememekte; yaklaşık 1,4 milyar insan ise dengesiz beslenip, aşırı kiloları nedeni ile kalp ve şeker hastalıkları ile mücadele etmektedir.

Artan Dünya nüfusunu yeterli ve dengeli besleyebilmek için; devletlerin, ilgili kurum ve kuruluşlar ile örgütlerin gıda güvencesi politikaları geliştirmesi ve uygulaması; sağlıklı nesiller ve bireyler için en öncelikli konu olarak ele alınmalıdır. Tarım ve gıda üretiminde önemli payı olan  işgücü kendinden “Aile Çifliklerinin”  sosyal koruma altına alınması ve  üretim giderleri yönünden desteklenmesi;  istihdama, tarımsal üretimin arttırılması ve yerel ekonomilerin canlandırılası ile diğer sektörlerin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Aile çiftlikleri; sadece tarımsal üretime yönelmiş insanlardan oluşan en etkin unsurlardan biridir. Bu insanlar; üretim giderlerini karşılama ve desteklere erişim gücü zayıf olmasına rağmen derin çiftçilik bilgisi ve deneyimleri ile yenilikçi ve gelişmiş teknikler uygulayarak değeri düşük ve sınırlı arazilerini dikkatli yönetme becerileri ile birim alanda daha yüksek verim ile karlı ve sürdürülebilir üretim yaparlar. Diğer yandan; geleneksel tarım ve gıdanın üretimi ile biyoçeşitlilik ve doğal kaynakların korunmasına ve ekosistemin iyileştirilmesine katkıda bulunurlar.

Dünyada 500 milyon üzerinde aile çiftliği olup, tarımsal işletmelerin % 98’inden fazlasını oluştururlar. Tarım arazilerinin % 56’sında tarımsal üretim yaparak, dünyadaki gıda üretiminin   % 80’nini gerçekleştirirler.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, 16 Ekim Dünya Gıda Günü; amacı ve temasına uygun olarak aile çiftliklerinin tarım ve gıda üretimine katkısı ve desteklenmesinin önemini vurgulamak, yeterli ve dengeli beslenme ile sağlık açısından gıda güvencesi ve güvenilirliği konularında toplumsal bilincin arttırılması için, İl genelinde okullarda eğitimler verilmekte, caddelere afişler asılmakta ve ilgili kurum girişlerine lifletler konularak toplumun dikkatine sunulmaktadır.

İl Müdürü Kabaoğlu, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla İl genelindeki okullarda bilgilendirme toplantılarının düzenlendiğini, İlimiz Merkez İlçede ise Hürriyet Ortaokulunda öğrencilere yönelik bilgilendirmeler yapıldığını söyleyerek 16 Ekim Dünya Gıda Gününü kutladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*