Cumartesi , 23 Mart 2019
Anasayfa » Gıda ve Tarım » Gıda Denetimleri Yapılıyor
Gıda Denetimleri Yapılıyor

Gıda Denetimleri Yapılıyor

Kurban Bayramının yaklaşması nedeni ile; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bayramlık gıdalara yönelik denetimlerini arttırdı. İl ve ilçe Müdürlüklerindeki Gıda Kontrol Görevlisi personel tarafından, başta bayramlık şeker satışı yapan perakende iş yerleri ve semt pazarları olmak üzere, pastane, unlu mamul, tatlı üretim ve satış yerlerinde hafta içi ve hafta sonu piyasa denetimlerini sürdürüyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu; vatandaşların diğer gıdalarda olduğu gibi bayrama yönelik satışı yoğunlaşan gıdaların, muhafaza koşullarına uygun satış yapan iş yerlerinden temin edilmesi, orijinal ambalajlarının bozulmamış olması ve etiket bilgilerinde üreticinin kayıt numarasının bulunması, son tüketim tarihinin geçmemiş olması, tüketim uyarılarına riayet edilmesi ile geleneksel tat ve aromasının değişmemiş olmasına dikkat etmeleri gerektiği bildirildi.

İl Müdürü Harun Kabaoğlu; güvenilir ve sağlıklı et tüketimi için kurban etlerinin en geç 3 – 4 saat içerisinde buzdolabına konulması ve bir gün bekletildikten sonra tüketilmesinin daha uygun olacağı veya ihtiyaca göre en kısa sürede hijyen kurallarına göre işlenerek derin dondurucularda muhafaza edilmesi gerektiğini; şayet etlerin parçalama ve kıyma çekim işlemlerini ev dışında yapılacak ise mutlaka bu konuda ruhsatlı faaliyet gösteren kasap vb. işyerlerinin tercih edilmesini istedi.

İl Müdürü Kabaoğlu, vatandaşların Kurban Bayramını kutlayarak, bayram öncesi bu gıdalara yönelik il genelinde 165 denetim yaptıklarını, bayramdan itibaren et işleme yerlerine yönelik denetimlere devam edeceklerini, tüketicilerin gıda ile ilgili her türlü şikâyetlerini Alo Gıda 174 hattına bildirmelerini istedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*