Pazartesi , 21 Ocak 2019
Anasayfa » İş Dünyası » Düzce Müsiad’dan Çağrı
Düzce Müsiad’dan Çağrı

Düzce Müsiad’dan Çağrı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Düzce Şube Başkanı İsmail ÇAKMAK, IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını kınamak ve uluslararası toplumu harekete geçirmek için başlatılan gösterilerin şiddet eylemlerine dönüşmesi üzerine yazılı bir açıklamada bulundu.  ÇAKMAK yazılı açıklamasında şu ifadelerde bulundu;

Hak hiçbir zaman şiddet ile talep edilemez Ülkemizde son günlerde oluşturulmaya çalışılan şiddet ortamı ve beraberinde getirdiği sokağa çıkma yasaklarını büyük bir kaygı ile takip etmekteyiz. Her zaman en büyük destekçisi olduğumuzu belirttiğimiz çözüm sürecini baltalayacak her türlü söylem ve eylemlerden kaçınılması gereken bir ortamda Kobani’de yaşanan, bizlerin de büyük bir üzüntü ve kaygıyla takip ettiği İŞİD terörünü gerekçe göstererek şehirlerimizde ölümlere varacak kadar şiddet içeren tepkileri demokratik haklar ile bağdaştıramadığımızı belirtmek isteriz. ‘Büyük barış projesi’ olarak tanımladığımız ‘çözüm süreci’ arifesinde bu olayların meydana gelmesini manidar bulduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Hak ararken hakka girmenin son derece yanlış olduğunu, masum insanların öldürülmesi, kamu mallarının yakılması, emniyet güçlerine silahlı, taşlı, sopalı saldırılarda bulunulmasının hiçbir haklı gerekçesi ve tutar yanı olmamakla birlikte, bu tür şiddet eylemlerinin problemlerinin çözümüne katkıda bulunmadığı da aşikardır. Hak hiçbir zaman şiddet ile talep edilemez.  MÜSİAD olarak “çözüm sürecini” baltalayacak her türlü oluşumun karşısında yer alacağız.

Uluslararası arenanın hukukun belirlediği evrensel gerekçelerle birlikte müdahil olduğu bir ortamda, Türkiye’yi haksız gerekçelerle hiçbir kimsenin ve hiçbir grubun her türlü provokasyona açık hale getirmeye hakkı yoktur. Bununla birlikte gruplar üzerinde söz sahibi olan kanaat önderlerini; sağduyuya, aklı selim olmaya ve her türlü provokasyona yol açacak söylem ve fiillerden kaçınmaya davet ediyor, Kardeşliğin sürekliliğini tesis edecek ‘çözüm sürecini’ baltalayacak her türlü oluşumun da MÜSİAD olarak karşısında yer alacağımızı belirtmek istiyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*