Cuma , 19 Nisan 2019
Anasayfa » İş Dünyası » Eski Sanayi Sitesinin Taşınması
Eski Sanayi Sitesinin Taşınması

Eski Sanayi Sitesinin Taşınması

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan Başkanlığında, Düzce Valiliği Makam Toplantı Salonunda Eski Sanayi Sitesinin Taşınması ve Coğrafi İşaretler konulu toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya başta Valimiz Sayın Zülkif Dağlı olmak üzere Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar, Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Mesude Özcan, Türk Patent Enstitüsü Yetkilileri, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yetkilileri, İlgili Kurum Amirleri ve Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Valimiz Sayın Zülkif Dağlı; “Bugün ilimiz çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyoruz. Sayın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın üretim reform paketi adı altında çıkardığı yasa ile ilimizdeki küçük sanayi sitesini modern bir sanayi sitesi haline dönüşmesi gündemde şuanda, ilk etapta ülkemizdeki sanayi sitelerinin on tanesi pilot proje olarak alındı. Allaha şükür biz bu on ilin içindeyiz. Bu ilimiz için gayet önemli. Zaten burada ki ihtiyacı durumu kooperatif üyesi arkadaşlarımız, esnaflarımız, ticaret odamız, esnaf odalarımız zaten bilinceydi bu sorunun. Bunun yıllardır olması gereken bir konu olduğunu ifade etmişler şimdiye kadar.

Ama şu anda gerçekleşme aşamasına geldi. İnşallah burada bugün Sayın Müsteşarımız Başkanlığında hep birlikte bürokrat arkadaşlarımızla beraber sizlerle birlikte bu önemli toplantıyı yapıyoruz.

Ayrıca ikinci bir gündemimiz var. Coğrafi işaretler konusu. Coğrafi işaretler konusunda da ilimizde çalışan ticaret odamız var, sanayi odamız, Akçakoca ticaret odamız yine burada. Bu bağlamda da neler yapabiliriz. Hangi çalışmaları yapmamız lazım nasıl hızlanmamız lazım bunları hep birlikte gözden geçireceğiz. Toplantımızın ilimiz için halkımız için ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Tekrardan hoş geldiniz diyorum sağ olun.” İfadelerinde bulundu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, toplantı öncesi yaptığı konuşmasında; Sayın Bakanımız Faruk Özlü’nün önemle üzerinde durduğu konunun sanayi sitelerinin içindeki esnafın mağdur edilmemesi olduğunu belirtirken, sanayi esnafının yaptığı işi geliştirmede ve ürünlerinin kalitesini artırmada üniversiteye büyük görev düştüğünü söyledi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan coğrafi işaretler konusunda; Sözlü kültürden yazılı tescile; geçişin yolunun açılacağını dile getirerek, bir toprak parçasının özelliğini gösteren, o yöreyle anılan ürünlerin tescilli hale gelmesini coğrafi işaretler olarak tanımlandığını ifade etti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan konuşmasının devamında; “Mesela Akçakoca fındığı, o yöreye ait ürün. Bu ürünleri biz bir tescil altına almalıyız. Türkiye’de sadece 209 tane tescilli ürün var. 700’ün üzerinde belediyesi olan, 81 ili olan, medeniyetlerin beşiği dediğimiz Ülkemizde 209 tane ürün. Hele hele Düzce’mizde hiç coğrafi işaret olmaması bu toprağın hiç hakkı değil. Bürokratlar bu hızın içinde bunu da düşünecekler. Dedelerimizden kalanları yazılı olarak aksettireceğiz. Yerelde ürünlerimizi tescil ettirirsek hiç kimse sahip çıkamaz. Coğrafi işaret açısından baktığımızda 10 ürün gözüküyor. Bu yılın sonuna varmadan il müdürlüğümüzün organizasyonunda, TSO, Belediye, Valilik hep birlikte gerçekleştirmeliyiz. Düzce’de tescillenmemiş hiçbir ürünümüzün kalmamasını sağlamalıyız.” İfadelerinde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından Eski Sanayi Sitesinin Taşınması ve Coğrafi İşaretler konusunda yapılacakların görüşülmesine geçildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*