Çarşamba , 20 Mart 2019
Anasayfa » Kültür ve Turizm » Konuralp Antik Kent’te tarihi galeriye ulaşıldı
Konuralp Antik Kent’te tarihi galeriye ulaşıldı

Konuralp Antik Kent’te tarihi galeriye ulaşıldı

Batı Karadeniz’in günümüze ulaşmayı başaran tek Antik Kenti olma özelliğini taşıyan Konuralp’de uzun zamandır yürütülen kazı çalışmalarında tarihi galeriye ulaşıldı.

Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ve Düzce Üniversitesi iş birliği ile uzun süredir devam eden Konuralp yüzey araştırmalarında yeni bir aşamaya geçildi. Düzce Üniversitesi’nden öğretim üyelerinin oluşturduğu geniş kazı ekibi uzun zamandır devam eden çalışmalarda bölgede yeni bir galeriye ulaştı.

Kazı ekibinin yaptığı incelemede edinilen bilgilere göre tarihi galerinin M.S. 130 yılına ait olduğu ve bir oturma grubuna çıkan kapı ile koridordan oluştuğu düşünülüyor. Ekip, bulunan kapı ile koridorun o yıllarda mevcut olduğunu düşündükleri orkestra ve diğer tribünlerin korunmuş olabileceğini dair kanıt niteliği taşıdığını belirtti.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Konuralp’in tarihi varlıklarının zenginliğini her platformda dile getirmeye devam ederken kazı çalışmalarını da yakından takip etmeyi ihmal etmiyor. Başkan Keleş, kazı alanına yaptığı ziyarette gün yüzüne çıkarılan tarihi galeriyi inceleyerek dokusu ve geçmişi hakkında bilgiler aldı.

Konuralp’in ‘Dünya Turizm Destinasyonu‘ olma yolunda hızla ilerlemesi ve hazırlanan projelerin yanı sıra yapılan kazı çalışmalarının da ortaya çıkardığı sonuçlar sayesinde bölge, kısa zamanda turistik cazibe merkezi olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*