Çarşamba , 20 Mart 2019
Anasayfa » Kültür ve Turizm » Melengüççeği Dünya Kadınlar Rekorunu kırdı
Melengüççeği Dünya Kadınlar Rekorunu kırdı

Melengüççeği Dünya Kadınlar Rekorunu kırdı

Akçakoca’nın meşhur tatlısı Melengüççeği Dünya Kadınlar Rekorunu kırdı. 2001 kadının katıldığı rekor denemesinde en büyük melengüççeği tatlısı 52 santim çaplı olarak tescil edildi.

Guinness Türkiye ekibinin Akçakoca’ya gelerek rekor denemesini takip ettiği yarışmada açıklama tertip komitesi, rekora konu melengüççeklerinin G-20 ülkelerinin devlet başkanlarına gönderileceğini açıkladı. Akçakoca’nın tanıtımını yapmak ve rekorlar kitabına Akçakoca’nın adını yazdırmayı hedefleyen 2001 kadın yarışmacı, Akçakoca’nın adını rekorlar kitabına yazdırmayı başardı. Yukarı Mahalle’de kurulan Tarihi Mahalle Pazarı’nda yapılan yarışmaya yoğun ilgi vardı.

Saat 10.00’da başlayan rekor denemesine Düzce Valisi Ali Fidan, Düzce Milletvekili Fevai Aslan, Akçakoca Kaymakamı Mehmet Özer, Belediye Başkan Yardımcıları Suat Madenci ile Ali Direk, İGM Genel Başkanı Dursun Çakır, Düzce Turizm ve Kültür Müdürü Özcan Budak, İlçe protokolünden çok sayıda isim ve binlerce vatandaş katıldı.

Resmi bir gezi kapsamında Amerika’ya giden Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, melengüççeği rekor denemesi programında yer alamadı. Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici’nin eşi Nilay Koyuncu Yemenici ise bu özel günde Vali beyin eşi Fatma Fidan ve Kaymakam beyin eşi Övünç Özer ile protokolde yer aldı.

Rekor etkinliği, Yukarı Mahalle Pazarı ve mahalle etkinliklerini düzenleme komisyonu yetkilisi Gülten Tekin Özdeş’in konuklara yaptığı hoş geldiniz konuşmasıyla başlarken, Özdeş’ten sonra kürsüye davet edilen isim Akçakoca Belediyesi Başkan Yardımcısı Suat Madenci oldu. Madenci, Yukarı mahalle pazarının Akçakoca’nın marka değerini artıran bir proje olduğunu söyleyerek, belediye olarak gerek mahalle pazarına ve gerekse bugün yapılan rekor organizasyonuna her türlü desteği sonuna kadar verdiklerini ifade etti. Başkan yardımcısı Madenci, Yukarı mahallenin elektrik hattını da yer altına çekmek için gerekli çalışmaların yapıldığını söylerken, alt yapı ve çevre güzellikleri açısından belediye imkânlarının her zaman mahalle halkının hizmetinde olacağını sözlerine ekledi.

Başkan Yardımcısı Suat Madenci’nin yaptığı konuşma sonrası kürsüye davet edilen isim Akçakoca Kaymakamı Mehmet Özer oldu. Kaymakam Özer, konuşmasında bir yıl önce açtıkları mahalle pazarının etkisini artırmak için ihtiyaç duyulan mahalle evi görünümlü stantları da hazırlayarak mahalle kadınlarına verdiklerini söyledi.

Kaymakam Özer’den sonra kürsüye Düzce Milletvekili Fevai Aslan davet edildi. Küçüklüğünden beri gelip gittiği Yukarı mahallenin örf ve adetlerine bağlılıkları karşısında duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Babasının mesleği itibariyle iyi bildiği geleneksel başörtüleri kadınların başında gördüğünü ifade eden Milletvekili Aslan, bu kültürün yaşaması için gereken ne varsa yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Son olarak kürsüye davet edilen konuşmacı ise Düzce Valisi Ali Fidan oldu. Vali Fidan burada yapılan rekor denemesinin tarihi ve turistik güzellikleriyle bilinen Akçakoca’ya büyük katkılar vereceğini söyleyerek başladı konuşmasına. Söz konusu rekor denemesinin ilçeye hayırlı uğurlu olmasını dileyen Vali Fidan, bu güzel fotoğrafta yer almaktan son derece memnun olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmalardan sonra, Dünya Kadın Rekorları Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof.Dr. Orhan Kural’ın gözlemci olarak katıldığı ‘En çok kadınla ve en büyük melengüççeği’ rekoru tescil edildi. 2001 kadınla yapılan melengüççeği ve çapı 52 santim olan en büyük melengüççeğinin tescili için karşılıklı imzalar atıldı.

Daha sonra toplu fotoğraflar çekilerek, Güray Koçak konseri dinlenirken, Yukarı mahalle kadınlarının hazırladıkları binlerce melengüççeği tatlısı konuklara dağıtıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*