Çarşamba , 20 Mart 2019
Anasayfa » Sağlık ve Çevre » Düzce’de Gezici Kanser Taraması Sürüyor
Düzce’de Gezici Kanser Taraması Sürüyor

Düzce’de Gezici Kanser Taraması Sürüyor

Kanser beraberinde taşıdığı fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra sosyal, maddi ve manevi yönleri ile mücadelesi zor bir hastalıktır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artış göstermektedir. Yirmibirinci yüzyılda kanser konusunda en önemlisi korunma ve erken teşhis olduğu bir gerçektir. Bunun için de gerekli taramaların zamanında yapılması oldukça önemlidir.

Halk Sağlığı Müdürümüz Dr.Mahir ARSLAN;” Ülkemizde sık görülen ve erken teşhisi mümkün olan kanser türlerinden olan meme, rahim ağzı (serviks) ve kalın bağırsak (kolon) kanserleri Aile Hekimleri ve Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) de uygun yaş gruplarındaki kişilerin ücretsiz tarama testlerinin yapılmasıyla erken dönemde teşhis edilerek daha kolay tedavi imkanı bulunmaktadır” dedi.

Aile hekimleri ile KETEM de ;30-65 yaş arası kadınlara: Rahim ağzı kanseri (HPV-Rahim ağzı sürüntüsü), 40-69 yaş kadınlara: Meme Kanseri taraması (mamografi) , 50-70 yaş kadın ve erkeklere: Kalın Bağırsak kanseri (Gaitada Gizli Kan testi) tarama testleri yapılmaktadır.

Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi ve KETEM işbirliği ile Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan Mobil hizmet aracıyla ilçe ilçe dolaşarak kenser de erken tanının önemini anlatarak aynı zamanda araç içinde uygun durumda olan vatandaşlarımızdan HPV-Pap smear numuneleri yapıyoruz.

Kanserden korunmak için belirtileri bilmek, bu belirtileri bilmek, bu belirtilerin herhangi biri oluşmadan erken tanı için doktora başvurmak ve hastalığa karşı farkındalık oluşturmak önemlidir.

Ayrıca Aile Hekimleri de kendilerine başvuran kişilerin Rahim Ağzı Kanseri (serviks) taraması ve Kolon Kalın Bağırsak Kanseri tarama testlerini Aile Sağlığı Merkezlerinde yapabilirler.

Unutmayın 10 dakikalık muayene hayat kurtarır!

50-70 Yaş Erkek-Kadın Kalın Bağırsak (Kolon) Kanser Taraması;

30-65 Yaş Kadın HPV-Pap Smear testi KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerinde;

40-69 Yaş Kadın Meme Kanseri Taraması için mamografi çekimi KETEM’de ücretsiz olarak yapılmaktadır.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR! DÜZCE KETEM Tel: 0 380 514 47 01/3125-3126

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*