Cuma , 19 Nisan 2019
Anasayfa » Sağlık ve Çevre » Günde 2 kez 2 dakika
Günde 2 kez 2 dakika

Günde 2 kez 2 dakika

Sağlık Bakanlığı, topluma ağız ve diş sağlığı bilinci kazandırmak için kolları sıvadı. Sağlık Bakanı Dr.  Mehmet Müezzinoğlu, ‘Günde 2 kez 2 dakika’ sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında ilköğretim öğrencilerine içinde fırça ve macun bulunan ağız ve diş sağlığı seti dağıttı.

Sağlık Bakanlığı, ağız ve diş sağlığı seferberliği başlattı. Topluma diş sağlığı bilinci kazandırmak için başlatılan kampanya kapsamında ilk olarak 5 milyon 650 bin öğrenciye diş fırçası ve diş macununu dağıtılacak.

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın da katıldığı dağıtım töreninde minik öğrencilerle tek tek ilgilenen Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, öğrencilerden sağlıklı beslenmelerini, dişlerini günde en az iki kez fırçalamalarını ve anne-babalarını da uyarmalarını istedi. Bakan Müezzinoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

Ne yazık ki sağlıklı bir yaşamın kültüründe bilinç düzeyimizde sıkıntılar var. Bunlardan biri ağız ve diş sağlığı özellikle aile düzeyinde toplumumuzun yüzde 50’sinden fazlasında diş fırçalama ve ağız diş sağlığına dikkat etmekte sorun var. Hanelerimizin yüzde 50’sinden fazlasına diş fırçası ve diş macunu girmemiş durumda. Bunu bir kültüre dönüştürme sorumluluğumuz var. O nedenle bu yıl bakanlık olarak 8 milyon diş fırçası ve diş macunu dağıtım programını başlattık. İnşallah seneye bunu 10 milyonlu rakamlara çıkartacağız.

“Günde 2 Defa En Az 2 Dakika”
Koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine vurgu yapan Bakan Müezzinoğlu şunları kaydetti:

Sağlıklı bir beslenmeyi, hareketli yaşamı önemsiyoruz. Ağız diş sağlığında da sağlıklı çürümemiş ve çekilmemiş dişleri önemsiyoruz. 2013 yılında ağız ve diş sağlığı polikliniklerimize başvuran hasta sayısı 23 milyondan fazla. 0-18 yaş arası hasta sayımız 5 milyonun üzerinde. Biz 0-18 yaş grubundaki tüm çocuklarımızı, ağız ve diş sağlığını kontrol eden, hastalanmadan takiplerini yaptıracak bilince ulaştırmak istiyoruz. Başlatılan bu kampanyanın temel amacı da budur. 2002 yılında bin 475 olan ünite sayımızı 7 bin 500’lere çıkardık. Burada arzu ettiğimiz olabildiğince erken yakalamak ve olabildiğince sağlıklı ağızlar, sağlıklı dişler, sağlıklı beslenme ile geleceğimizi çok daha sağlıklı bir şekilde planlayabilmek. Gençler, anne-baba ve ailelerinize bugün Sağlık Bakanı, okul müdürü ve sınıf öğretmenimiz bize şu cümleyi söyledi diye mutlaka ifade edin “günde 2 defa en az 2 dakika.”

Diş sağlığı seti dağıtım töreninde uzman diş hekimi tarafından öğrencilere, uygulamalı olarak doğru diş fırçalama eğitimi verildi. Tören sonrasında,  81 ilde öğrencilere uygulamalı eğitim verilecek olan ağız ve diş sağlığı gezici tarama tırları da yola çıktı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*