Pazartesi , 21 Ocak 2019
Anasayfa » Siyaset » İl İstihdam Kurul Toplantısı Yapıldı
İl İstihdam Kurul Toplantısı Yapıldı

İl İstihdam Kurul Toplantısı Yapıldı

İl İstihdam Kurulu 2015 yılının ilk toplantısı Valilik Makam Toplantı Salonunda Vali Ali İhsan Su başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıda 2014 yılı içerisinde yapılan istihdam çalışmalarına ilişkin sayısal veriler değerlendirildi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Ali İhsan Su Düzce’de kayıtlı iş gücü sayısının 25 bin 998 olduğunu söyleyerek “Kayıtlı iş gücü sayısı 25 bin 998’dir. İşverenlerimizden 7 bin 960 kişilik açık iş talebi alınmış, 4 bin 410 kişi işe yerleştirilmiştir. 3 bin 550 kişilik açık iş karşılanamamıştır. Öyle anlaşılıyor ki ya vatandaş işi beğenmedi yada mesleki eğitimi işe uygun değil. Biz bu anlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerinde bulundu.
2014 yılı içerisinde toplam 812 engellinin istihdam edildiğine dikkat çeken Vali Ali İhsan Su  açıklamasına şöyle devam etti: “2014 Aralık sonu itibariyle 50 kişi ve üstü kişi çalıştıran kamu ve özel sektöre engelli istihdam toplam kontenjan sayısı 880 kişi olup kontenjan dahilinde 812 kişi istihdam edilmiştir. Bu kapsamda 68 kişilik engelli kontenjanı bulunmakta bunlarla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.” ifadelerinde bulundu.
Vali Ali İhsan Su istihdamı arttırmak amacıyla 22 ayrı meslek dalında 51 proje uygulandığını kaydederek “Toplam iş yerlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş görenleri yetiştirme, dezavantajlı işsizlerin istihdamlarını arttırma ve geçici de olsa bir iş vermek amacıyla yapılan çalışmalar ile 22 meslekten 51 değişik proje uygulanmıştır. Bu çalışmalara bin 638 kişi katılmış, mesleki eğitim programını tamamlayanların yüzde 84’ü istihdam edilmiştir” ifadelerinde bulundu.
Uygulanan projeler için bir yıl içerisinde 4 milyon 241 bin 346 lira harcama yapıldığını belirten Vali Ali İhsan Su; “Tüm bu projeler için 2014 yılı sonu itibariyle 4 milyon 241 bin 346 lira para harcanmıştır. 2014 Düzce İşgücü Piyasası Talep Araştırma Raporu analiz edilmiş olup hangi meslekte kaç kişi ihtiyaç olduğu, hangi mesleklerin temininde güçlük çekildiği ve bu mesleklerde hangi becerilere ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiş ve Düzce İşgücü Piyasası Analiz Raporu kitap haline getirilmiştir.” ifadelerinde bulundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*