Cumartesi , 16 Şubat 2019
Anasayfa » Türkiye » 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü
11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla BM Genel Kurulunca 11 Ekim ”Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Kız çocuklarının Uluslararası sözleşmeler ve BM Binyıl Kalkınma Hedefleri doğrultusunda, kendilerini etkileyecek kararların alınması aşamasında katılımlarının sağlanması, desteklenmesi ve güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü, bu amacın gerçekleştirilmesi ve farkındalık oluşturulması için önemli bir vesiledir.

Çocuk haklarının etkin bir şekilde uygulanması için Bakanlığımız koordinatörlüğünde 2013 – 2017 yıllarını kapsayan “Ulusal Çocuk Hakları Strateji Belgesi ve Eylem Planı” hazırlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Hükümetimiz önceliği kız çocuklarımızın daha iyi eğitim almalarını sağlamak, hayatın içinde güçlü bir birey olarak yetişmelerini desteklemek ve yaşam koşullarının iyileştirmektir.

Dünya genelinde ve ülkemizde kız çocuklarının şiddetten uzak tutulmasına, kendileriyle ilgili kararlara katılımlarının sağlanmasına ve onurlu bireyler olarak toplumda yaşamalarına vesile olmasını diliyor, bütün kız çocuklarımızın 11 Ekim Dünya kız çocukları gününü kutluyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*