Çarşamba , 20 Mart 2019
Anasayfa » Türkiye » Yetim Gülerse Dünya Güler
Yetim Gülerse Dünya Güler

Yetim Gülerse Dünya Güler

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, yetimlere destek olan aileleri buluşturmak ve farklı kültürleri bir araya getirerek kaynaşmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen 6. Uluslararası Çocuk Buluşması, Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, programa katılan çocukların yaşadığı 13 ülkenin ismini sayarak, çocuklarla bir ve biz olmanın zevkinin yaşandığını söyledi.  Bakan İslam, hangi ülkede ve coğrafyada yaşarsa yaşasın yetim çocukların bütün insanlığa, özellikle de Müslümanlara emanet edildiklerini vurguladı.

Her bir çocuğun, yaşamak, barınma, eğitim ve sağlık gibi doğuştan sahip olduğu hakları bulunduğuna işaret eden Bakan İslam, tüm devletlerin gerekli tedbirleri alarak bunları sağlaması gerektiğini, bunun hem mecburiyet hem de vicdani zorunluluk olduğunu kaydetti. Çocuklara yakışır hizmetler sunabilmenin insanlığın en temel görevleri arasında olduğunu dile getiren Bakan İslam,

Ancak ne yazık ki farklı coğrafyalarda yaşanan savaşlar, doğal afetler, hastalıklardan en çok çocuklar etkileniyor. Dünyada 200 milyon gerçekte ise 400 ile 500 milyon çocuk bu gibi sebeplerden yetim kalıyor. Bu çocukların yarıya yakını sokaklarda yaşıyor

dedi.

Bakan İslam, yetim, öksüz, terk edilen çocukların büyük bölümünün organ mafyası, uyuşturucu ve diğer çeteler tarafından kullanıldığını vurguladı. Bakan İslam: 5,5 milyondan fazla çocuk savaştan etkilendi Suriye’deki savaştan bugüne kadar 5,5 milyondan fazla çocuğun etkilendiğini belirten Bakan Ayşenur İslam, bu rakamın Türkiye’deki çocukların sayısının yüzde 56’sı olduğunu kaydetti. Ülkelerinden kaçan Suriyeli sığınmacıların 1 milyondan fazlasının 11 yaşın, yaklaşık 425 bininin ise 5 yaşın altında olduğunu vurgulayan Bakan İslam, geçen yıl 260 bin çocuk sığınmacı olduğunu, bu sene rakamın 1,5 milyona ulaştığını anlattı.

Bakan İslam, köklerini inançtan, tarihten alan değerlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına, tüm dünyanın sessiz kaldığı dönemde mağdur ve masum olan insanların, çocukların haklarının Türkiye tarafından gözetildiğini belirterek, yaşanan haksızlıkların, zulümlerin, mağduriyetlerin dünyaya haykırıldığını kaydetti. Çocuklara her türlü hizmeti sağlamak için tüm imkanların seferber edildiğini dile getiren Bakan İslam, ülkelerini terk etmek zorunda kalan komşu ülkelerin çocuklarına da destek olmaya çalışıldığını, bunun sadece kamu kurum ve kuruluşlarla değil, gönüllüler ordusuyla da yapıldığını söyledi.

Bakan İslam, yeryüzünde adaletin hakim olması, muhtaç ve mazlumların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yola çıkan İHH’nın sadece yardım örgütü olmadığını, aynı zamanda devletler arası diplomasinin yeterli olmadığı uluslararası sorunların çözümünde aktif roller almaya çalıştığını anlattı. İHH’nın gönüllü kuruluşlar arasında müstesna bir yere sahip olduğunu ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, “Yardım gönüllülerini dünyanın çiçekleri olan çocuklarla buluşturmak gibi şenlikler yapıyor. Çocukların sorunlarına kalıcı çözümler bulma sorumluluğunu şenlik ortamında bir kere daha hatırlatıyor. Sivil toplum örgütlerine destek verme, işbirliği yapma konusundaki hassasiyetin altını çiziyor” dedi.

Programa katılan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya Afrika’da çocuklara Kur’an-ı Kerim eğitiminin verildiği loh isimli tahta hediye edildi. Bu arada programın yapıldığı salona “Her kalbe bir yetim”, “Yetim gülerse dünya güler”, “İki cihanda gülmek için siz de bir yetim sevin” yazılı afişler ve Türk bayrağı asıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*