Türkiye'nin farklı yerlerinden kursa katıldılar

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin (DAGEM) düzenlediği ‘Bal Arısı Zehri Üretim Kursu-3’ Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen arıcıların katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye'nin farklı yerlerinden kursa katıldılar

   Bal Arısı Zehri Üretim Kursuna ilk gününde 80’e yakın kursiyer katılım sağladı. DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Tekirdağ, İstanbul, Aydın, Diyarbakır, Bingöl gibi 21 ilden Bal Arısı Zehri Üretim Kursu’na katılım olduğunu söyledi. Arı zehrinin yurt içinde ve yurt dışında pazarlandığını ifade eden Kekeçoğlu, Arı zehri üretiminde belirli standardizasyon oluşturabilmek için birlikte çalışması gerektiğinin altını çizdi.

“Coğrafi işaret almak için çalışmalar sürüyor”

   Düzce Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer Kaba, Düzce’de arıcılığın gelişmesi için önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, Yığılca arısı üzerine yapılan çalışmaları hatırlattı. Kestane balı üretiminde coğrafi işaret alma çalışmalarının olduğu bilgisini veren Kaba, Düzce Üniversitesi’nin arıcılığın gelişmesi ve yaygınlaşması adına yaptığı çalışmaların takdir edici olduğunu söyledi.

   Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra kursiyerler DAGEM’de görevli öğretim elemanları tarafından bilgilendirildi.

   Kursun ikinci gününde katılımcılara, Yığılca’da bulunan DAGEM binasında uygulamalı eğitim verildi. Gerçekleştirilen uygulamalı eğitim ve yazılı sınav sonrasında başarılı olan arıcılara Bal Arısı Zehri Üretim Sertifikası verildi.

“Kursa sadece arıcılar değil, tıp doktorları, eczacılar ve özel sektör temsilcileri de katılıyor”

   Sertifika programın açılış konuşmasını yapan DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “Birinci arı zehri eğitim kursumuz 2019 yılında çalıştay ve eğitim kursu olarak düzenlendi. Toplamda 430 kişi katıldı. 152 kişiye uygulamalı eğitim verildi. 2020 yılında pandemi nedeniyle yapılmadı. 2021 yılında yine pandemi devam ettiği için kursiyer sayısı sınırlandı. Buna rağmen yoğun talep nedeniyle 48 kursiyer ile eğitim yapıldı. Bu yıl yine sınırlamak istedik anacak, yoğun talep nedeniyle 71 kişiyi eğitime kabul ettik” dedi.

   Üretim kursuna çoğunlukla arıcılar olmak üzere tıp doktorlarının, eczacıların ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı bilgisini veren Kekeçoğlu, eğitim kursuna katkı sunan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.