Pazartesi , 21 Ocak 2019
Anasayfa » Siyaset » Platform Türkiye Mozaiğidir
Platform Türkiye Mozaiğidir

Platform Türkiye Mozaiğidir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, HSYK seçimlerini mutlak bir zaferle kazanan Yargıda Birlik Platformu’nun bir Türkiye mozaiği olduğunu vurguladı. HSYK seçimlerinin genel seçim kadar önemli olduğuna işaret eden ve paralel yapılanmanın seçim sonuçlarıyla ciddi bir yara aldığını ifade eden Gül,

Bütün hakim ve savcılarımız hukuku koruma adına önemli bir tercih yapmışlardır. Tarihi bir süreç olarak değerlendiriyorum. Hakim ve savcılarımız, yaptıkları seçimler ile bir kesimin, cemaatin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin hakim ve savcıları olduğu mesajını verdi.

ifadelerini kullandı.

HSYK’nın 2010 referandumundan önce belli bir merkezin kontrolünde 2010’dan bu yana da paralel yapının merkezi” konumunda olduğunu belirten Gül, “HSYK, adeta milli iradenin, Meclis’in üstünde kendini konumlandıran bir yapıya büründü. Bunun neticesinde de özellikle son yıllarda yargıya güven iyice azaldı. Hakim ve savcılarımız, bu gidişattan rahatsız oldular. Bu sonuçların bundan sonra daha katılımcı sürece vesile olacağı kesindir

diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül, yargıçların siyasallaşmasının yargı darbesini gündeme getireceğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

Türkiye geçmiş dönemlerde darbelerden çok çekti. Asker kendisine verilen silahı millete karşı kullandı. 27 Mayıs’ta asker darbe yaptı. Yargı mensupları da Başbakan Menderes’i idam ederek, yargı darbesi gerçekleştirdiler. 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta da benzer darbeler yapıldı. 17 Aralık’ta da yeni bir yargı darbesiyle karşı karşıya kaldık. Başbakanımız hakkında ‘dönemin başbakanı’ ifadelerini fezlekelere yazan, Başbakan hakkında kelepçe takmayı hayal eden yargıçlar oldu. HSYK seçimleriyle yaklaşık 14 bin hakim ve savcımız bunlara ‘dur’ dedi. Bu Türk hukuku için iyi bir gelişmedir. Yargının demokratikleşmesi için önemlidir.

“Yargıda Birlik Platformu Türkiye mozaiğidir”

Abdulhamit Gül, “Yargıda Birlik Platformu, bir cemaati, bir hizbi değil, her görüşten insanı bünyesine toplayan bir yapılanmadır. Türkiye’nin resmidir. Nitekim hakim ve savcılarımız, verdikleri destekle de bunu teyit etmişlerdir. Burada AK Parti’nin hakim ve savcıları seçilmedi. Siyasi görüş itibariyle farklı görüşlerden üyeler seçildi. Bundan sonraki adımların daha açık olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. HSYK’nın yapısına ilişkin öneride bulunan ve Hakimler Kurulu ile Savcılar Kurulu şeklinde iki kurul olmasının düşünülebileceğini kaydeden Gül, “İçerik itibariyle üyelerin bir kısmını halkın seçtiği Cumhurbaşkanı, bir kısmını Meclis iradesi, bir kısmını da kürsü hakimleri kendi içlerinden seçebilir. Batıda çok örneği var. Demokraside bütün kurullar yetkilerini Meclis’ten alır. Anayasa’ya göre yargı da millet adına karar veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*