Konuralp Pirinç Pilavı

Düzce'nin Farklı Lezzetleri

 0
Konuralp Pirinç Pilavı
Düzce'nin Farklı Lezzetleri Konuralp Pirinç Pilavı
Konuralp Pirinç Pilavı
Konuralp Pirinç Pilavı

Düzce'nin Farklı Lezzetleri Konuralp Pirinç Pilavı

Mutfak : Düzce'nin Farklı Lezzetleri  | Yemeğin Türü : Pilavlar | Hazırlanış Süresi : 120-180 dakika | Kaç Kişilik : 20

Konuralp Pilavının Malzemeleri

8 su bardağı Konuralp Pirinci, 1 kg kemik (6 su bardağı kemik suyu için), 1 kg dana kuşbaşı et, 1/2 kg nohut, 1/2 su bardağı sıvı yağ, 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı salamura tuz, 6 su bardağı su


Konuralp Pilavının Yapılışı

Kemik Suyunun Hazırlanması: Kemikler bir gece önceden soğuk suda bekletilir, iyice yıkanır ve bir tencereye alınır. Tencereye alınan kemikler, üstüne çıkacak miktarda suyla iliği çıkana kadar yaklaşık 1-1,5 saat kaynatılır. Ardından bir süzgecin üzerine temiz tülbent serilir ve kemik suyu tortularından arındırılarak temiz bir kabın içine alınır. Sekiz su bardağı Konuralp Pirinci iki yemek kaşığı salamura tuzla birlikte ılık suda 1-2 saat bekletilir. Ardından pirinçlerin kırılmaması için süzgeç yardımıyla el değdirmeden bol soğuk su ile iyice durulanır.

Bir tencerede altı su bardağı kemik suyu ve altı su bardağı su birlikte kaynatılır. Kaynayan suya önceden haşlanmış nohut ve haşlanıp, didiklenmiş kuşbaşı etler, tuz ve karabiber eklenerek kaynatılır. Daha sonra ıslatılan pirinçler ilave edilir ve kısık ateşte 10-15 dakika suyunu çekene kadar pişirilir. Ateşten alınan pilav bir oklava yardımıyla içten dışa doğru yavaşça karıştırılarak 30 dakika demlenmeye alınır. Demlenme işlemi yapılırken pilav tenceresi bir sofra bezine sarılır.

Ev işi yufka veya ince lavaş ılık suda ıslatılır ve sofra bezine sarılarak servise kadar yumuşak kalması sağlanır. Demlenen pilav, bir tepsiye aktarılır, üstüne yufkalar veya ince lavaş serilerek servis edilir.

Not : Konuralp pilavının en önemli özelliği, Düzce’nin Konuralp Bölgesinde yetişen yerli pirinçten yapılıyor olmasıdır.

Konuralp Pirinç'i Hakkında Bilgi Notu (Konuralp Pirinci Coğrafi Mahreç İşaretlidir)

Halk dilinde kasaba pirinci olarak anılan Konuralp Pirincinin tarihi 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Yöreye özgü geçmişi ve “Osmanlı Saray Muftağının Pirinci” olarak adlandırılan Konuralp Pirinci zamanının vazgeçilmez lezzet kaynaklarından biri olarak varlığını bugüne kadar sürdürmüştür.

İlimizde Merkez ilçeye bağlı Konuralp bölgesi, Taşköprü köyü, Kaymakçı köyü, Kadıoğlu köyü; Çilimli ilçesine bağlı Esenli ve Dikmeli köylerinde yaklaşık 3.000 dekar çeltik ekilebilir alan bulunmakta, bunun her yıl 2.000 – 2.500 dekarı ekilmektedir.
 

Bu İçeriği Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow