Efteni Gölü

Kuş Cenneti

 1
Efteni Gölü
Efteni Gölü
Efteni Gölü
Efteni Gölü
Efteni Gölü
Efteni Gölü

Efeteni Gölü; Elmacık Dağları silsilesinin eteğinde Düzce Ovası’nın akarsu ağının birleştiği (Aksu, Asar, Uğur, Küçük Melen sularının ve yan dereler) ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz’e döküldüğü ekolojik bir ağın düğüm noktasındadır.

Düzce’nin Gölyaka sınırları içinde bulunan Efteni Gölü, Gölyaka ilçe merkezine 5 km Düzce merkeze 24 km mesafededir. Ancak Düzce merkezden Aydınpınar köyü üzerinden erişim sağlanırsa 16 km dir.

Efteni Gölü ve çevresi sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları ile göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir.

1992 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından, av ve yaban hayvanlarının muhafazası, göçmen türlerinin göç yollarının güvence altına alınması, yaşama ortamlarının korunması, geliştirilmesi, iyileştirici tedbirlerin alınması, barınma, beslenme ve uygun yaşama koşullarının sağlanması amacı ile koruma statüsüne alınmış ve avlanma yasaklanmıştır. Efteni Gölü kuş ve bitki gözlemciliği için uygundur.

Efteni Gölü 360tr VR Sanal Gezi
Efteni Gölü İskelesine Ulaşım

İndirilebilir Ekli Dosyalar

Bu İçeriği Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow